Belmont Stakes Winners

BELMONT STAKES WINNERS: Complete list of every winning horse, jockey, trainer, & owner for the Belmont Stakes since its inaugural year of 1867.

Year Winner Jockey Trainer Owner Time
2017 Tapwrit Jose L. Ortiz Todd Pletcher Eclipse Throughbred Partners, Bridlewood Farm & Robert LaPenta 2:30.02
2016 Creator Irad Ortiz, Jr. Steven M. Asmussen WinStar Farm and Bobby Flay 2:28.51
2015 American Pharoah Victor Espinoza Bob Baffert Ahmed Zayat 2:26.65
2014 Tonalist Joel Rosario Christophe Clement Robert Evans 2:28.52
2013 Palace Malice Mike E. Smith Todd Pletcher Dogwood Stables 2:30.70
2012 Union Rags John Velazquez Michael Matz Phyllis M. Wyeth 2:30.42
2011 Ruler on Ice Jose Valdivia, Jr. Kelly Breen George and Lori Hall 2:30.88
2010 Drosselmeyer Mike Smith William Mott WinStar Farm LLC 2:31.57
2009 Summer Bird Kent Desormeaux Tim Ice Kalarikkal & Vilasini Jayaraman 2:27.54
2008 Da'Tara Alan Garcia Nick Zito Robert V. LaPenta 2:29.65
2007 Rags to Riches John Velazquez Todd Pletcher M. Tabor & D. Smith 2:28.74
2006 Jazil Fernando Jara Kiaran McLaughlin Shadwell Farm 2:27.81
2005 Afleet Alex Jeremy Rose Timothy Ritchey Cash is King LLC 2:28.75
2004 Birdstone Edgar Prado Nick Zito Marylou Whitney Stables 2:27.50
2003 Empire Maker Jerry Bailey Robert Frankel Juddmonte Farms 2:28.26
2002 Sarava Edgar Prado Kenneth McPeek New Phoenix Stable 2:29.71
2001 Point Given Gary Stevens Bob Baffert The Thoroughbred Corp. 2:26.80
2000 Commendable Pat Day D. Wayne Lukas Bob & Beverly Lewis 2:31.20
1999 Lemon Drop Kid Jose Santos Scotty Schulhofer Jeanne G. Vance 2:27.80
1998 Victory Gallop Gary Stevens W. Elliott Walden Prestonwood Farm 2:29.00
1997 Touch Gold Chris McCarron David Hofmans Frank Stronach 2:28.80
1996 Editor's Note Rene R. Douglas D. Wayne Lukas Overbrook Farm 2:28.80
1995 Thunder Gulch Gary Stevens D. Wayne Lukas Michael Tabor 2:32.00
1994 Tabasco Cat Pat Day D. Wayne Lukas Reynolds/Overbrook 2:26.80
1993 Colonial Affair Julie Krone Scotty Schulhofer Centennial Farms 2:29.80
1992 A.P. Indy Ed Delahoussaye Neil Drysdale Tomonori Tsurumaki 2:26.13
1991 Hansel Jerry Bailey Frank L. Brothers Lazy Lane Farm 2:28.00
1990 Go And Go Michael Kinane Dermot K. Weld Moyglare Stud Farm 2:27.20
1989 Easy Goer Pat Day C. R. McGaughey III Ogden Phipps 2:26.00
1988 Risen Star Ed Delahoussaye Louie J. Roussel III Louie J. Roussel III 2:26.40
1987 Bet Twice Craig Perret Jimmy Croll Blanche P. Levy 2:28.20
1986 Danzig Connection Chris McCarron Woody Stephens Henryk de Kwiatkowski 2:29.80
1985 Creme Fraiche Eddie Maple Woody Stephens Brushwood Stables 2:27.00
1984 Swale Laffit Pincay, Jr. Woody Stephens Claiborne Farm 2:27.20
1983 Caveat Laffit Pincay, Jr. Woody Stephens August Belmont IV 2:27.80
1982 Conquistador Cielo Laffit Pincay, Jr. Woody Stephens Henryk de Kwiatkowski 2:28.20
1981 Summing George Martens Luis Barrera Charles T. Wilson, Jr. 2:29.00
1980 Temperence Hill Eddie Maple Joseph B. Cantey Loblolly Stable 2:29.80
1979 Coastal Ruben Hernandez David A. Whiteley William Haggin Perry 2:28.60
1978 Affirmed Steve Cauthen Laz Barrera Harbor View Farm 2:26.80
1977 Seattle Slew Jean Cruguet William H. Turner, Jr. Karen L. Taylor 2:29.60
1976 Bold Forbes Angel Cordero, Jr. Laz Barrera E. Rodriguez Tizol 2:29.00
1975 Avatar Bill Shoemaker Tommy Doyle Arthur A. Seeligson, Jr. 2:28.20
1974 Little Current Miguel A. Rivera Lou Rondinello Darby Dan Farm 2:29.20
1973 Secretariat Ron Turcotte Lucien Laurin Meadow Stable 2:24.00
1972 Riva Ridge Ron Turcotte Lucien Laurin Meadow Stud 2:28.00
1971 Pass Catcher Walter Blum Eddie Yowell October House Farm 2:30.40
1970 High Echelon John L. Rotz John W. Jacobs Ethel D. Jacobs 2:34.00
1969 Arts and Letters Braulio Baeza J. Elliott Burch Rokeby Stables 2:28.80
1968 Stage Door Johnny Heliodoro Gustines John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 2:27.20
1967 Damascus Bill Shoemaker Frank Y. Whiteley, Jr. Edith W. Bancroft 2:28.80
1966 Amberoid William Boland Lucien Laurin Reginald N. Webster 2:29.60
1965 Hail To All Johnny Sellers Eddie Yowell Zelda Cohen 2:28.40
1964 Quadrangle Manuel Ycaza J. Elliott Burch Rokeby Stables 2:28.40
1963 Chateaugay Braulio Baeza James P. Conway Darby Dan Farm 2:30.20
1962 Jaipur Bill Shoemaker Bert Mulholland George D. Widener, Jr. 2:28.80
1961 Sherluck Braulio Baeza Harold Young Jacob Sher 2:29.20
1960 Celtic Ash Bill Hartack Thomas J. Barry Joseph E. O'Connell 2:29.20
1959 Sword Dancer Bill Shoemaker J. Elliott Burch Brookmeade Stable 2:28.40
1958 Cavan Pete Anderson Thomas J. Barry Joseph E. O'Connell 2:30.20
1957 Gallant Man Bill Shoemaker John A. Nerud Ralph Lowe 2:26.60
1956 Needles David Erb Hugh L. Fontaine D & H Stable 2:29.80
1955 Nashua Eddie Arcaro Jim Fitzsimmons Belair Stud 2:29.00
1954 High Gun Eric Guerin Max Hirsch King Ranch 2:30.80
1953 Native Dancer Eric Guerin Bill Winfrey Alfred G. Vanderbilt II 2:28.60
1952 One Count Eddie Arcaro Oscar White Sarah F. Jeffords 2:30.20
1951 Counterpoint David Gorman Sylvester Veitch C. V. Whitney 2:29.00
1950 Middleground William Boland Max Hirsch King Ranch 2:28.60
1949 Capot Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 2:30.20
1948 Citation Eddie Arcaro Horace A. Jones Calumet Farm 2:28.20
1947 Phalanx Ruperto Donoso Sylvester Veitch C. V. Whitney 2:29.40
1946 Assault Warren Mehrtens Max Hirsch King Ranch 2:30.80
1945 Pavot Eddie Arcaro Oscar White Walter M. Jeffords, Sr. 2:30.20
1944 Bounding Home Gayle Smith Matt Brady William Ziegler, Jr. 2:32.20
1943 Count Fleet Johnny Longden Don Cameron Fannie Hertz 2:28.20
1942 Shut Out Eddie Arcaro John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 2:29.20
1941 Whirlaway Eddie Arcaro Ben A. Jones Calumet Farm 2:31.00
1940 Bimelech Fred A. Smith William J. Hurley Edward R. Bradley 2:29.60
1939 Johnstown James Stout Jim Fitzsimmons Belair Stud 2:29.60
1938 Pasteurized James Stout George M. Odom Carol Harriman Plunkett 2:29.40
1937 War Admiral Charley Kurtsinger George Conway Glen Riddle Farm 2:28.60
1936 Granville James Stout Jim Fitzsimmons Belair Stud 2:30.00
1935 Omaha Willie Saunders Jim Fitzsimmons Belair Stud 2:30.60
1934 Peace Chance Wayne D. Wright Pete Coyne Joseph E. Widener 2:29.20
1933 Hurryoff Mack Garner Henry McDaniel Joseph E. Widener 2:32.60
1932 Faireno Tommy Malley Jim Fitzsimmons Belair Stud 2:32.80
1931 Twenty Grand Charley Kurtsinger James G. Rowe, Jr. Greentree Stable 2:29.60
1930 Gallant Fox Earl Sande Jim Fitzsimmons Belair Stud 2:31.60
1929 Blue Larkspur Mack Garner Herbert J. Thompson Edward R. Bradley 2:32.80
1928 Vito Clarence Kummer Max Hirsch Alfred H. Cosden 2:33.20
1927 Chance Shot Earl Sande Pete Coyne Joseph E. Widener 2:32.40
1926 Crusader Albert Johnson George Conway Glen Riddle Farm 2:32.20
1925 American Flag Albert Johnson Gwyn R. Tompkins Glen Riddle Farm 2:16.80
1924 Mad Play Earl Sande Sam Hildreth Rancocas Stable 2:18.80
1923 Zev Earl Sande Sam Hildreth Rancocas Stable 2:19.00
1922 Pillory C. H. Miller Thomas J. Healey Richard T. Wilson, Jr. 2:18.80
1921 Grey Lag Earl Sande Sam Hildreth Rancocas Stable 2:16.80
1920 Man o' War Clarence Kummer Louis Feustel Glen Riddle Farm 2:14.20
1919 Sir Barton Johnny Loftus H. Guy Bedwell J. K. L. Ross 2:17.40
1918 Johren Frank Robinson Albert Simons Harry P. Whitney 2:20.40
1917 Hourless James H. Butwell Sam Hildreth August Belmont, Jr. 2:17.80
1916 Friar Rock Everett Haynes Sam Hildreth August Belmont, Jr. 2:22.00
1915 The Finn George Byrne Edward W. Heffner Henry C. Hallenbeck 2:18.40
1914 Luke McLuke Merritt Buxton John F. Schorr John W. Schorr 2:20.00
1913 Prince Eugene Roscoe Troxler James G. Rowe, Sr. Harry P. Whitney 2:18.00
1912 No race was held
1911
1910 Sweep James H. Butwell James G. Rowe, Sr. James R. Keene 2:22.00
1909 Joe Madden Eddie Dugan Sam Hildreth Sam Hildreth 2:21.60
1908 Colin Joe Notter James G. Rowe, Sr. James R. Keene N/A
1907 Peter Pan George Mountain James G. Rowe, Sr. James R. Keene N/A
1906 Burgomaster Lucien Lyne John W. Rogers Harry P. Whitney 2:20.00
1905 Tanya Gene Hildebrand John W. Rogers Harry P. Whitney 2:08.00
1904 Delhi George M. Odom James G. Rowe, Sr. James R. Keene 2:06.60
1903 Africander John Bullman Richard O. Miller Hampton Stable 2:21.75
1902 Masterman John Bullman John J. Hyland August Belmont, Jr. 2:22.60
1901 Commando Henry Spencer James G. Rowe, Sr. James R. Keene 2:21.00
1900 Ildrim Nash Turner H. Eugene Leigh H. Eugene Leigh 2:21.25
1899 Jean Bereaud Richard Clawson Sam Hildreth Sydney Paget 2:23.00
1898 Bowling Brook Fred Littlefield R. Wyndham Walden A. H. & D. H. Morris 2:32.00
1897 Scottish Chieftain Joe Scherrer Matt Byrnes Marcus Daly 2:23.25
1896 Hastings Henry Griffin John J. Hyland Blemton Stable 2:24.50
1895 Belmar Fred Taral Edward Feakes Belmont Stables 2:11.50
1894 Henry of Navarre Willie Simms Byron McClelland Byron McClelland 1:56.50
1893 Commanche Willie Simms Gus Hannon Empire Stable 1:53.25
1892 Patron William Hayward Lewis Stuart Lewis Stuart 2:17.00
1891 Foxford Edward R. Garrison M. Donavan C. E. Rand 2:08.75
1890 Burlington Pike Barnes Albert Cooper Hough Bros. 2:07.75
1889 Eric William Hayward John Huggins A. J. Cassatt 2:47.25
1888 Sir Dixon Jim McLaughlin Frank McCabe Dwyer Bros. Stable 2:40.25
1887 Hanover Jim McLaughlin Frank McCabe Dwyer Bros. Stable 2:43.50
1886 Inspector B Jim McLaughlin Frank McCabe Dwyer Bros. Stable 2:41.00
1885 Tyrant Paul Duffy C. Claypool James B. A. Haggin 2:43.00
1884 Panique Jim McLaughlin James G. Rowe, Sr. Dwyer Bros. Stable 2:42.00
1883 George Kinney Jim McLaughlin James G. Rowe, Sr. Dwyer Bros. Stable 2:42.50
1882 Forester Jim McLaughlin Lewis Stuart Appleby & Johnson 2:43.00
1881 Saunterer Tom Costello R. Wyndham Walden George L. Lorillard 2:47.00
1880 Grenada W. Hughes R. Wyndham Walden George L. Lorillard 2:47.00
1879 Spendthrift George Evans Thomas Puryear James R. Keene 2:42.75
1878 Duke of Magenta W. Hughes R. Wyndham Walden George L. Lorillard 2:43.50
1877 Cloverbrook C. Holloway Jeter Walden E. A. Clabaugh 2:46.00
1876 Algerine Billy Donohue Thomas W. Doswell Doswell & Co. 2:40.50
1875 Calvin Bobby Swim Ansel Williamson Hal P. McGrath 2:42.25
1874 Saxon George Barbee W. Prior Pierre Lorillard IV 2:39.50
1873 Springbok James G. Rowe, Sr. David McDaniel David McDaniel 3:01.75
1872 Joe Daniels James G. Rowe, Sr. David McDaniel David McDaniel 2:58.25
1871 Harry Bassett Walter Miller David McDaniel David McDaniel 2:56.00
1870 Kingfisher Edward D. Brown Rollie Colston Daniel Swigert 2:59.50
1869 Fenian C. Miller Jacob Pincus August Belmont 3:04.25
1868 General Duke Bobby Swim A. Thompson McConnell & Co. 3:02.00
1867 Ruthless Gilbert Patrick A. Jack Minor Francis Morris 3:05.00

OTB Accepts Credit Cards

Bet Horse Racing with VISA & MasterCard Credit Cards
Bet Horse Racing online quickly using your VISA & MasterCard Credit Cards & Debit Cards.

OTB Schedule - Sunday, Nov 19

Race Tracks Time (EST)
Aqueduct 9:41 AM
Australia A 9:30 PM
Australia B 10:55 PM
Australia C 10:15 PM
Charlottetown 11:31 AM
Cheltenham (UK) 8:15 AM
Clonmel (IG) 2:30 PM
Cork (IRE) 7:10 AM
Del Mar 3:30 PM
Flamboro Downs 6:08 PM
Fontwell (UK) 7:20 AM
Fraser Downs 3:48 PM
Golden Gate Fields 3:46 PM
Gulfstream Park West 12:05 PM
Harrahs Philly (Chester) 12:43 PM
Laurel Park 12:34 PM
Los Alamitos (QH) 8:19 PM
Mountaineer Park 7:01 PM
Mullingar (IG) 10:17 AM
Naples-Ft Myers Mat 12:17 PM
Naples-Ft Myers Twi 2:26 PM
New York Double 9:44 AM
Northfield Park 6:27 PM
Orange Park Mat 1:33 PM
Palm Beach Mat 1:03 PM
Parx Racing 12:25 PM
Pocono Downs 7:36 PM
Pompano Park 7:28 PM
Punchestown (IRE) 7:00 AM
Rideau Carleton 6:33 PM
Rosecroft Raceway 6:42 PM
Saratoga Harness 12:21 PM
Scarborough Downs 12:20 PM
Southland Twilight 5:01 PM
Tri-State Twi 5:05 PM
Turffontein (SAF) 5:03 AM
Turf Paradise 2:42 PM
Wheeling Downs Eve 5:46 PM
Wheeling Downs Mat 1:05 PM
Woodbine (TB) 1:00 PM
Yonkers Raceway 11:49 AM
Zia Park 2:12 PM

Bet Greyhound Racing

Bet Greyhound Racing
Bet Greyhound Racing online from the top dog tracks in the United States. Watch Free Live Video Streaming of every Greyhound Race when you bet from mobile phone, tablet, laptop or desktop.
  • Earn Daily Cash Rewards - Win or Lose
  • Hundreds of weekly Greyhound races
  • Free Live Video & Race Replays

Horse Betting News